תקלות חשמל

חשמלאים בראשון לציון - התקנת אטמור איזון פאזות לוח חשמל תלת פאזי

כולנו מכירים את המצב בו אנחנו בבית שלנו ופתאום בלי הודעה מוקדמת החשמל נופל ומשבש לנו את כל התוכניות. ישנם כ"כ הרבה דברים אשר תלויים באנרגית החשמל, מהבסיסיים ביותר כמו התנור, המקרר והתאורה ועד לטלוויזיה, מזגן ומחשב. תקלות חשמל הן לא בהכרח הפסקת חשמל, אך הן מתסכלות לא פחות.

אנחנו ב-ד.נ חשמלאים, בזכות ניסיון של 15 שנים בתחום, הכנו עבורכם מסמך אשר יסביר באופן הפשוט ביותר מהן תקלות חשמל, מתי קורות תקלות חשמל בבית, וכיצד ניתן להתמודד איתן.

תקלות חשמל בבית

לוח חשמל ביתי הוא בעצם המערכת החשובה ביותר בחיינו. כולנו תלויים בחשמל שאנו צורכים בבית שלנו. גם ברגעים אלה ממש אתם משתמשים במספר נקודות חשמל בבית שכולן מתבססות על החשמל הנייח הנמצא בשקעים שבבית, ואנו צריכים לוודא שהחשמל הזה מגיע אל השקעים בצורה הבטוחה והאיכותית ביותר. ברגע שאנחנו מתחילים להסתבך עם תקלות חשמל, זה עלול לעלות לנו ביוקר.

תקלות חשמל בבית– הנפוצות ביותר

במקרים רבים תקלות חשמל נפוצות ניתן לפגוש הרבה במקור התקנת החשמל עצמה, חיווט ומיקום תעלות החשמל בבית שיצרו במקור בנית הבית. התקנת צנרת וחיווט חוטי חשמל בצורה  מגושמת ולא תיקנית / ישרה של תעלות החשמל לדוגמא עלולה לגרום לאדם התחשמלות בעת התקנה או תיקון של דבר פשוט ביותר בבית.

המערכת צריכה להיות מסוגלת להכיל כמות הספק מתאימה למוצרים שעומדים ברשותינו. תקלה במערכת ההארקה יכולה להוביל להתחשמלות בבית ואף שריפות במקרה של עומס יתר.

מובילי חשמל שחודרים מתוך הגג גם מהווים ליקוי, וזאת משם שיכולים לחדור מים לצנרת החשמל ולגרום לאסון בבית. על כל אלה, אנו מחוייבים לבצע בדיקת חשמל בבית  לפני שאנחנו מבצעים רכישה של דירה או מעבר דירה.

בדיקת חשמל בבית או בדיקת חשמל לעסק מוקדם ככל האפשר עבור זיהוי תקלות חשמל אשר אמורים למנוע סיבוך בעתיד – עבודה זו אמורה להיבדק ע"י מהנדס מוסמך לתפקיד. כדאי לפנות לחשמלאי מוסמך במרכז שיוודא עבורנו שהבית שלנו מתוכנן וסלול כהלכה ושאין ליקויים שעלולים להפוך לאירועים מסכני חיים.

 

אנו בד.נ חשמלאי 24/7 במרכז עובדים מסביב לשעון ולרשותנו חשמלאים מוסמכים ובעלי רשיון, שישמחו לעמוד לרשותכם על מנת לוודא שאתם חיים בסביבה הבטוחה ביותר!

כדי לעזור לכם להבין ככל האפשר- איחדנו עבורכם תקלות חשמל נפוצות במיוחד:

הפסקת חשמל, שני סוגי תקלות חשמל בבית עלולים לגרום להפסקת חשמל: האחת היא תקלה במתקן החשמל הפרטי, כלומר המיתקן הביתי, והשנייה היא תקלה במתקני חברת החשמל.

כאשר יש הפסקת חשמל, כדאי לברר תחילה האם התקלה התרחשה במיתקן הפרטי שלכם או מחוצה לו, ובאיזה סוג תקלה מדובר.

לעיתים התקלה עשויה להיות פעוטה וניתן יהיה להתגבר עליה באמצעות מספר פעולות פשוטות שתוכלו לבצע בעצמכם, אך לפעמים מדובר בתקלה יותר מורכבת, שעבור תיקונה צריכים חשמלאי במרכז מורשה או עובדי חברת החשמל לבצע תיקון מקצועי. תקלה מן הסוג השני יכולה להימשך זמן רב יותר.

תקלות חשמל בחלקים אחדים של הבית

קודם כל אין צורך להיבהל. הדבר הראשון שעליכם לעשות זה להתקשר לחברת החשמל ולברר האם קיימת תקלה אזורית כלשהי.

במידה ונמסר לכם ע"י חברת החשמל שאכן קיימת תקלה אזורית, כמובן תשאלו כמה זמן זה צפוי להימשך ובגדול אין יותר מדי מה לעשות אלא לחכות בחיבוק ידיים שעובדי חברת החשמל יסיימו לטפל בתקלה, כמובן שעדיף לא להיות בבית אם יש משהו מעניין לעשות אלא מנת לא להגיע למצב שאין לנו את החשמל אותו צריכים ברגע זה.

במידה ונמסר לכם שלא קיימת שום תקלה באזורכם- תצטרכו לחפש חשמלאי שיגיע אליכם לבית לבדיקת התקלה ותיקונה.

ממסר פחת חד פאזי / ממסר פחת תלת פאזי בלוח החשמל התקלקל

החשמל למשעה עובר דרך 3 הפאזות בארון החשמל ולכן ברגע שישנה תקלה היא עוברת בממסר הפחת.

במידה וחשמלאי מוסמך ביצע בדיקה שתוצאותיה היא שממסר הפחת אינו מעביר את החשמל בצורה יעילה ובטוחה תאלצו להחליפו.

נתיך של חברת החשמל נשרף

זרם החשמל ללוח החשמל שלכם מגיע מארון נתיכים ראשי של חברת החשמל (או במקרה ומדובר בבתים פרטיים – מגיע מפילר חיצוני בקרבת הבית).

ישנם מצבים בהם נתיך של חברת חשמל נשרף וכתוצאה מזאת אחת הפאזות לא מגיעה ללוח החשמל שלכם ובמקרה כזה לא יהיה לכם חשמל בחלק מהבית.

במקרה כזה עליכם להזמין חשמלאי מוסמך באמצעות חברת החשמל ורק לאחר בדיקה ואישור שזה המצב- נציגי חברת החשמל יגיעו להחלפת הנתיך השרוף.

מפסק ראשי בלוח החשמל התקלקל

בדומה לממסר הפחת קיים גם מפסק ראשי. במידה ואין לכם חשמל בחלק מהבית ישנה סבירות גבוה שהמפסק הראשי לא מעביר את שלושת הפאזות.

גם במקרה כזה עליכם להחליף את המפסק הראשי למפסק חדש, זאת כמובן לאחר  בדיקה על ידי חשמלאי מוסמך.

מידע כללי שחשוב לדעת

חשמלאי מחוייב להיות בעל רישיון בתוקף לשם טיפול בתקלות חשמל והתקנת נקודת חשמל.

נכון לשנת 2021 במדינת ישראל ישנם סה"כ 12 סוגי רישיונות שונים אשר לוקחים שנים של פרקטיקה ולמידה מטעם משרד הכלכלה, מתוכם רק 2 רלוונטיים בימים אלו לעבודות בבית או במשרד והם: חשמלאי מוסמך וחשמלאי מעשי.

מה ניתן ומותר לעשות לבד?

בזמן הפסקת חשמל – במידה והזרם נפסק בבית שלכם בלבד ולא בבתים נוספים- יתכן כי אחד המפסקים "קפץ" עקב עומס יתר.

איך תבדקו זאת? בלוח חשמל ביתי ישנו מפסק ראשי ומספר מתגים אשר תפקידם להעביר זרם לכל חלק בבית, כמו גם מפסק פחת (למניעת התחשמלות).

במקרה כזה יש להוריד את המפסק הראשי על מנת שלא יזרום כלל חשמל לדירה וגם כן את מפסק הפחת. אם העליתם שוב את מפסק הפחת והוא נשאר במצב מופעל סימן שלוח החשמל תקין.

לאחר ביצוע פעולה זו יש להרים פקק אחרי פקק בזהירות ולזהות את מקור הבעיה ברגע שתקפוץ בעת העלאת הפקק המתאים.

במקור הבעיה – אנו קודם כל ננתק את כל מכשירי החשמל בזהירות. כאשר המתג מורם חזרה לאחר ניתוק כל המכשירים מהחשמל ננסה לחבר מכשיר אחר מכשיר לאט ובזהירות וכך תגלו איזה מכשיר הוא המכשיר המקצר כאשר אחד מהם שוב יגרום למפסק הפחת לקפוץ.

מה חשוב לדעת לפני שמזמינים חשמלאי?

לפני שמזמינים חשמלאי כדאי לבדוק מדי פעם את תקינות מפסק הפחת בארון החשמל על ידי פעולה פשוטה של לחיצה בצד הכפתור אשר תפקידו "להקפיץ" את מתג החשמל כולו ולהפסיק את זרימת החשמל לבית.

אם בזמן תהליך זה המפסק אינו פועל כשורה – כדאי לכם לקרוא לחשמלאי מוסמך באזורכם. טיפ – כדאי לכם לעשות זאת כאשר מספר המכשירים החשמליים בבית הפועלים הוא המינימלי ביותר על מנת שתוכלו לזהות את מקור הבעיה.

פיצוי עבור נזק למכשירי החשמל שלכם

חשוב מאוד לדעת שחברת החשמל מעניקה פיצויים במקרים מסוימים כאשר מכשירי חשמל נפגעו עקב תקלות באספקת החשמל.

מי זכאי לפיצוי כזה? כל לקוח של חברת החשמל, שמכשיר החשמל שלו נפגע בזמן תקלה באספקת החשמל.

הפרטים שתצטרכו למלא בפני חברת החשמל הם תאריך האירוע, שעת האירוע, תאור מפורט של האירוע ופירוט מכשירי החשמל שניזוקו.

המסמכים שתצטרכו לצרף הם:

במידה והמכשיר החשמלי לא תוקן, עליכם לצרף חוות דעת של טכנאי מוסמך לגבי אי תקינות המכשיר והצעת מחיר מפורטת עבור תיקונו.

במידה והמכשיר תוקן, עליכם לצרף מסמך רשמי המפרט את התיקון שבוצע, כולל פירוט של החלקים שהוחלפו וחשבונית עבור התיקון.

אנו ב-ד.נ חשמלאים מציעים מגוון רחב של שירותים, החל מתיקון תקלות חשמל קטנות בבית ועד לבניית תשתיות מורכבות בבתי עסק ובתי מגורים. חברתנו מבצעת את כל סוגי עבודות החשמל החל מהחלפה והתקנה של שקעי חשמל, התקנת שקעי תלת פאזי, החלפת ארון חשמל ועוד.

אנו יותר מנשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם לשדרג את הבית שלכם בצורה הנוחה והמשתלמת ביותר.

להצעת מחיר צרו קשר

מאמרים מקצועיים נוספים